БЕЛОВОДСКА РОЗЕТА 2012
У пригодном програму наступили су: Марија Стругар - члан етно групе *Лазарице*, Јанко и Богдан Лукић - фрулаши из Крагујевца, Јана Лазаревић - фрулаш из Крушевца, Етно група *Лазарице из Крушевца, Мирко Тешић - виолиниста из Лознице и Даница Крстић - вокална солисткиња из Крагујевца. Манифестацију *БЕЛОВОДСКА РОЗЕТА* за 2012. годину заједнички су организовали КПЗ Крушевац, Културни центар Крушевац, КУД *Ратко Јовановић* и МЗ Бела Вода, под покровитњљством града Крушевца.
Градоначелник Крушевца Братислав Гашић уручује повољу *БЕЛОВОДСКА РОЗЕТА*
професору др Мирку Ковачевићу за изузетан допринос српској култури и уметности
Професор др Мирко Ковачевић, рођен је 1934. године у Нишу, у породици која је пореклом из Јасике. Захваљујући томе Мирко Ковачевић је несебично стручно помагао, поред других крајева, и завичај својих предака.
Као професор Архитектонског факултета у Београду, стручњак Републичког завода за заштиту споменика културе Републике Србије и конзерватор, архитекта и градитељ, од 1957. године до данас радио је на обнови и конзервацији српских светиња, утврђења и градова: од Београда и Ђердапа на северу, до Бара и Хиландара на југу. Цео живот је посветио српској градитељској баштини и враћао јој стару светлост и лепоту, а то је подразумевало стручност, посвећеност и вишедеценијско одрицање и жртвовање породичног живота услед скоро непрестаног теренског рада.
Споменућемо само најзначајније резултате професора Ковачевића:
- Истраживање, пројектовање или конзерваторско-рестаураторски радови на црквама и манастирима: Лепенац код Бруса (1968-1972), Нова Павлица код Рашке (1982-1989), Хиландар (1971-2012), Грачаница (1987-1989), Каково (Арсеница, 1992), Свети Арханђели код Призрена (1993), Руденица код Александровца (1994-1995), Добрићево код Требиња (1995), Сопотница код Горажда (1995), Дренча код Александровца (2002-2007), Милентија код Бруса (2006-2012)...
- Истраживање, пројектовање и конзерваторско-рестаураторски радови на српским средњовековним градовима и утврђењима: Стари Бар (1961; 1985-1987), Стари Крушевац - Лазарев град (1963-1971), Рибница - Немањин град (1965), Улцињ - стари град (1965-1975; 1979-1987), Милешевац код Пријепоља (1974-1978), Котор (1980-1984), Будва - стари град (1980-1988), Свач (1988)...
- Пројектовање, обнова и изградња бројних црквених и манастирких конака и других грађевина.
Објавио је преко 40 научних радова и књига на тему српске средњовековне архитектуре, конзервације и рестаурације. Аутор је и 21 музејске поставке и изложбе.
Остварио је 86 градитељских пројеката претежно на обнови српског градитељског наслеђа, што је изузетан резултат у научно-истраживачкој и конзерваторско-рестаураторској струци.
Добитник је 13 награда (повеља, диплома, захвалница, плакета...), од којих ћемо за ову прилику поменути само две: Златну плакету ''Шест векова Крушевца'' за допринос прослави шест векова постојања града и Орден Светог Саве другог степена који му је на предлог Свештеног сабора манастира Хиландара доделио Свети архијерејски сабор СПЦ (2011), а то је тако мало у односу на његову велику жртву коју је принео у обнови српског градитељског наслеђа, за више од пет деценија високостручног теренског рада и преваљених неколико милиона километара.
Свим овим подвизима, који нису ''естрадни'', већ заоденути скромношћу овог ствараоца који не престаје да ради и промишља старо српско градитељство већ 55 година (од свршеног студента, 1957 - до данас), што се може убројати у стваралачке подвиге ове врсте, Србија се није одужила.
Осим тога, на своје студенте на Архитектонском и Шумарском факултету у Београду, професор Ковачевић преносио је сва своја знања и искуства, па је и то једна лепа задужбина.
Ако је ико природно заслужио розету као награду за изузетан допринос српској култури и уметности, онда је то професор др Мирко Ковачевић, јер је и розета симбол српских светиња које је целог живота обнавњао. А ми, по обичају, тако скромне и пожртвоване људе, скрајнуте од јавности, заборављали.
Програм 37. Беловодске розете (15 - 22. јул 2012. год.)
15 - 22. јул - Вајарски плато
16. Вајарска колонија ''Беловодски пешчар''; учествују академски вајари: проф. др Велимир Каравелић (Београд), Тома Томић (Врњачка Бања), Здравко Јовић (Крушевац) и проф. др Властимир Миладиновић (Београд)
Вајарска школа за ученике Саобраћајно-техничке школе из Чачка; гости: директор Срећко Албић и професори школе
Мозаичарска школа и колонија ''Младен Србиновић''; учествују академски сликари - мозаичари: Оливера Штрбац, Јелена Милатовић, Милена Виторовић, Снежана Ђаконовић и Бранка Савић
Недеља, 15. јул у 21 сат - Велики амфитеатар
Уметнички програм: КУД ''Живојин Вукадиновић'' (Медвеђа) са гостима
Понедељак, 16. јул у 21 сат - Велики амфитеатар
Вече добре музике - ''Ellite Band'' (Крушевац)
Уторак, 17. јул у 21 сат - Велики амфитеатар
Уметнички програм: КУД ''Лазарица'' (Крушевац)
Среда, 18. јул у 21 сат - Велики амфитеатар
''Rock Village'' - наступ крушевачких рок група, Културни центар Крушевац
Четвртак, 19. јул у 21 сат - Велики амфитеатар
Уметнички програм: КУД ''Пепељевац'' - Пепељевац
Петак, 20. јул у 21 сат - Велики амфитеатар
Уметнички програм: КУД ''Ратко Јовановић'' (Бела Вода) са гостима
Субота, 21. јул
16 сати - Вајарски плато - Карикатуристи уживо - Хуморно виђење човека у загрљају камена и воде; учествују: Горан Ћеличанин (Варварин) и Недељко Убовић (Београд)
18 сати - ОШ ''Бела Вода'' - Симпозијум ''Раде Боровић'', предавање проф. др Велимира Каравелића
19 сати - ОШ ''Бела Вода'' - Школа за младе таленте ''СЛОВО ЉУБВЕ'' - Разговор са добитником розете проф. др Мирком Ковачевићем о Хиландару и српским светињама
20:30 сати - Вајарски плато - Отварање изложбе радове остварених у вајарској и мозаичарској колонији и изложбе карикатуриста
21 сат - Велики амфитеатар - РОЗЕТА СРБИЈЕ - фестивал фестивала вокалне и инструменталне музике Србије
- Слово о добитнику: Гордана Тошић
- Уручење розете: Градоначелник Крушевца Братислав Гашић
- Беседа добитника проф. др Мирка Ковачевића
Победници фестивала вокалне и инструменталне музике у Србији:
- Даница Крстић - вокални солиста из Крагујевца; Победница РТС-овог серијала ''Шљивик''
- Јанко и Богдан Лукић - фрулаши из Крагујевца; Победници фестивала ''Златни опанак'' у Ваљеву
- Марко Тешић - виолиниста из Лознице: Победник ''Царевчевих дана'' у Великом Градишту
- Етно група ''Лазарице'' из Крушевца; Победници ''Мајских сусрета'' у Бијељини
Недеља, 22. јул у 21 сат - Велики амфитеатар
Уметнички програм: КУД Фабрике резног алата из Чачка