КЊИЖЕВНО-ФИЛОЗОФСКА ШКОЛА 2014.
У Крушевцу је 19.06.2014. године почела са радом тродневна КЊИЖЕВНО-ФИЛОЗОФСКА ШКОЛА,на тему *РАТ И СТВАРАЛАШТВО- 100 ГОДИНА ОД ПОЧЕТКА ПРВОГ СВЕТСКОГ РАТА*,
у организацији Културног центра Крушевац, а у оквиру ВИДОВДАНА 2014.
Присутне је поздравио директор Културног центра Крушевац, мр Мирослав Смиљковић:
Поштована Заменице Градоначелника,
Даме и господо,
Драги гости, учесници 25. Крушевачке књижевно-филозофске школе,
Добродошли!
У име Културног центра Крушевац, својих сарадника и своје лично име, најсрдачније Вас поздрављам и желим успешан рад у ова три дана.
Очекујем да ћете као врхунски експерти у својим областима дати ново светло на Велики рат- и да ћемо сви заједно дати допринос прослави 100 година од почетка Првог светског рата.
Желим свима Вама пријатан боравак у нашем Граду и плодоносан рад.
У име Културног центра Крушевац, изражавам задовољство Вашим присуством, и чини ми част што имамо прилику, да у име оснивача, Града Крушевца, будемо Ваши домаћини и сарадници.
А сада бих замолио Заменицу Градоначелника Јасмину Палуровић да нам се обрати и отвори Крушевачку књижевно- филозофску школу. Госпођо Заменице изволите...
Рад школе започео је председник Марко Недић, чуло се неколико радова на тему Првог светског рата а затим је уследила дискусија.
КРУШЕВАЧКА ФИЛОЗОФСКО-КЊИЖЕВНА ШКОЛА
25. КФКШ одржана је од 19. до 21. јуна 2014.год. у оквиру Видовданских свечаности града Крушевца у организацији КЦК, а под покровитељством Града Крушевца. Учесници научног скупа су дискутовали о теми „Рат и стваралаштво“-100 год. од почетка Првог светског рата. Интелектуални делатници су имали 4 заседања током три дана. Њихови радови су били мултидисциплинарни, с обзиром да су о рату говорили из различитих перспектива, књижевне, филозофске, историјске,књижевно-теоријске,књижевно-историјске, антрополошке...
Овогодишња школа је окупила учеснике из Београда, Крушевца, Ниша, Бања Луке. Актуелност овогодишње теме додатно их је мотивисала да својим учешћем и писаним прилогом о последицама рата уопште, и посебно Првог светског рата, у стваралаштву, мишљењу и култури 20. века, потврде њен значај у години у којој се обележава почетак велике светске катаклизме и интелектуалних, стваралачких, друштвених и идеолошко политичких промена које је она изазвала. Генерална дебата и дебате које су биле током три дана имају конструктивни карактер, а циљ школе је и ове године постигнут јер је учесницима омогућен критички дијалог као најзначајнија претпоставка за неспутану духовну комуникацију и ширење истинских културних вредности.
Пре одржавања школе из штампе је изашао зборник радова који су настали у оквиру школа 2010. 2013. год. са темама(„Реч и одговорност-етика текста“, „Трајно и ефермерно у филозофији и књижевности“, и „Његош-владика, песник, мислилац“. До наредне 26. КФКШ која ће се одржати 2015.год., КЦК ће објавити радове у зборнику који су излагани у оквиру 25 школе.